• امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024
عضو هیات رئیسه مجلس:

کاهش سه ماهه خدمت سربازی/ میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید

  • کد خبر : 13700
  • یکشنبه 8 بهمن 1402 - 18:49
کاهش سه ماهه خدمت سربازی/ میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافق ستاد کل نیروهای مسلح با رئیس مجلس در لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید، یعنی حداقل ۳ ماه از خدمت تمامی سربازان کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش صبح مجلس، سید محسن دهنوی در توضیحاتی پیرامون مصوبه مجلس در خصوص اصلاح خدمت دوره سربازی، گفت: طی چندین جلسه کارشناسی با حضور آقایان قالیباف و سردار باقری برای رفع ابهام از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اصلاح سربازی در برنامه هفتم توسعه تصمیماتی را گرفتیم. طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید؛ یعنی حداقل ۳ ماه از خدمت تمامی سربازان کاهش پیدا می‌کند وکاهش خدمت سربازی بدون هیچ شرط یا شروطی انجام می‌‌گیرد.

عضو هیات رئیسه مجلس یازدهم ادامه داد: ستاد کل نیروهای مسلح با تامین اعتبار دولت، نسبت به جایگزینی سرباز با سایر عضویت‌ها در حد اعتبار تامین‌شده اقدام خواهد کرد. با این مصوبه، کاهش نیاز به سرباز، محقق شده و استفاده از سربازان در جایگاه‌های تخصصی افزایش می‌یابد. به موجب این مصوبه امکان استفاده از نیروهای غیرسرباز در قالب استخدام یا قرارداد به شرط تامین منابع از سوی نیروهای مسلح فراهم می‌شود.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم بیان کرد: دانشجویان خارج از کشور، امکان معافیت تحصیلی خواهند داشت که این موجب تسهیل بازگشت نخبگان به کشور و تسهیل تردد آنها و تحصیل جوانان ایرانی در دانشگاه های معتبر خارجی می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس مجلس همچنین توضیح داد: ستاد کل نیروهای مسلح، برنامه‌ای جهت تعیین تکلیف مشمولان غائب تدوین و به مجلس ارائه خواهد کرد.

رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس تاکید کرد: مشمولان خدمت سربازی با ۳۵ سال سن و دارای دو فرزند و بیشتر معاف خواهند شد. این معافیت در جهت حمایت از مشمولان سربازی که تشکیل خانواده داده‌اند و در راستای سیاست فرزند آوری، وضع شد.

دهنوی اظهار کرد: این تصمیمات در قالب حکم پیشنهادی برای رفع ابهام شورای نگهبان، امروز در سامانه قانون‌گذاری مجلس بارگذاری شد تا پس از تصویب در صحن مجلس و تایید شورای نگهبان، اجرایی شود.

وی در پایان با تشکر از پیگیری‌ها و همکاری‌های رییس مجلس و سردار باقری، گفت: آقای قالیباف و سردار باقری موجب شکل‌گیری یک کار موفق مشترک بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح، پس از سال‌ها شدند و انشالله این مسیر همکاری ادامه خواهد داشت./ پایان پیام

لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=13700

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.