×

قالیباف: پارلمان‌های عضو بریکس قوانین تسهیل‌گر برای توسعه تجارت تصویب کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست روسای مجالس بریکس با بیان اینکه کشورهای عضو بریکس باید به دنبال نقش آفرینی بیشتر و موثرتر در زنجیره ارزش جهانی باشند، گفت: بر این باورم که اقتصادهای کشورهای عضو بریکس با ظرفیت‌های متعدد در حوزه‌های مختلف و راهبردی، مکمل، متمم و تقویت کننده یکدیگر هستند و این ظرفیت ارزشمندی برای توسعه متقابل همکاری های دوجانبه و چند جانبه است.

 • 21 تیر 1403
 • 0
 • قالیباف: پارلمان‌های عضو بریکس قوانین تسهیل‌گر برای توسعه تجارت تصویب کنند
  به گزارش صبح مجلس، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که شب گذشته به منظور شرکت در نشست روسای بریکس وارد سن‌پترزبورگ روسیه شده بود، صبح امروز(پنجشنبه، ۲۱تیر ماه) در این اجلاس حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.
  متن سخنرانی دکتر قالیباف به شرح ذیل است؛
  بسم الله الرّحمن الرّحیم
  سرکار خانم ماتویینکو
  جناب آقای والودین؛
  روسای محترم مجالس؛
  خانم ها و آقایان؛
  مایه خرسندی است که در نشست مجمع پارلمانی بریکس در شهر زیبای سنت پترزبورگ حضور می‌یابم.
  از شورای فدراسیون و دومای دولتی فدراسیون دولت دوست و همسایه روسیه برای میزبانی گرم و اقدامات شایسته‌ی مسئولین برگزاری این اجلاس مهم، قدردانی می‌نمایم.
  در ابتدای عرایضم مایلم از مراتب همدردی مقامات کشورهای حاضر در این نشست با دولت و مردم ایران در رابطه با شهادت غم انگیز رئیس جمهور آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی و وزیر محترم امور خارجه دکتر حسین امیرعبداللهیان و همراهان آنها، تشکر و قدردانی نمایم. یاد و خاطره و نقش برجسته آنها در پیشبرد دیپلماسی چند جانبه‌ی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بریکس را گرامی میدارم.
  همکاران گرامی؛
  حضور کشورهای جدید و روند رو به رشد تمایل کشورها برای پیوستن به این سازمان بین‌المللی چند جانبه، بیانگر اهمیت آن در مناسبات بین‌المللی و تثبیت جایگاه آن در عرصه جهانی است.
  نظام کنونی جهانی نتوانسته در زمینه‌ی حل و فصل اختلافات منطقه‌ای و بین‌المللی، پایان دادن به جنگ‌ها، کشمکش‌ها و نابرابری‌ها اقدامات ثمربخشی داشته باشد و بر این اساس، ظرفیتهای اقتصادی و سیاسی جمعی جدیدی در چهارچوب سازمانهای چند جانبه در حال شکل گیری است تا حکمرانی جهانی بر اساس اصل چندجانبه گرایی در جهان تسری پیدا کند.
  در این خصوص، موضع همیشگی ما، لزوم توجه به یک نظام چندجانبه گرا است. بر اساس چنین نگرشی، دولت و مجلس شورای اسلامی ایران با عزم و اراده قوی، خواهان مشارکت و همکاری سودمند بین اعضاء و تحقق عملی اهداف متعالی بریکس است.
  خانم رئیس،
  کشورهای عضو بریکس باید به دنبال نقش آفرینی بیشتر و موثرتر در زنجیره ارزش جهانی باشند. بر این باورم که اقتصادهای کشورهای عضو بریکس با ظرفیتهای متعدد در حوزه‌های مختلف و راهبردی، مکمل، متمم و تقویت کننده یکدیگر هستند و این ظرفیت ارزشمندی برای توسعه متقابل همکاری های دوجانبه و چند جانبه است.
  از جمله اقدامات مهمی که در بریکس دنبال شده، دلارزدایی و استفاده از ارزهای جایگزین برای تجارت بین اعضاء است که باعث قطع یکی از اهرمهای اصلی فشار امریکا بر اقتصادهای نوظهور خواهد بود. توافق مالی اخیر میان ایران و روسیه از نمونه های موفق همکاری برای دلارزدایی از مناسبات دوجانبه است.
  گسترش همکاری در تعیین فرآیندهای انتقال پول میان کشورهای عضو و نیز توسعه کریدورهای تجاری برای انتقال کالا و خدمات اعضای بریکس از جمله ظرفیتهای مهمی است که باید از سوی مجالس عضو، پیگیری و فعال شود.
  چهار محور اصلی ترانزیت، انرژی، تجارت و بانک، از مهمترین محورهای همکاری میان اعضای بریکس است. مجلس شورای اسلامی و دولت جدید ایران آمادگی همه جانبه دارند تا در تمامی این حوزه ها با شرکای خود همکاری نماید.
  خانم رئیس؛
  حضار گرامی؛
  پارلمانهای کشورهای عضو، در موفقیت بریکس نقش حیاتی و مهمی دارند و میتوانند برای برون رفت از یکجانبه گرایی، قوانین تسهیل گری برای توسعه تجارت وضع کرده و موانع قانونی گسترش همکاریهای تجاری را بر طرف سازند.
  نشست پارلمانی بریکس با تسهیل بحث، گفتگو و همکاری سیاسی و دفاع از حاکمیت قانون میتواند زمینه ساز و ظرفیت ساز برای ارتقای روابط دولتهای عضو عمل کند. همسویی مجالس عضو بریکس با دولتهای عضو، می تواند ظرفیت دولت را برای اجرای سریع سیاستهای اقتصادی و تجاری بازتر کند.
  در نشست قبلی در آفریقای جنوبی، جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد ایجاد گروه دوستی پارلمانی بریکس در مجالس کشورهای عضو را جهت تسهیل و تقویت روابط دوجانبه پارلمانی ارائه نمود. مجدداً در این نشست پیشنهاد می‌گردد تا نسبت به عملیاتی نمودن این موضوع اقدام لازم صورت گیرد.

  همچنین پیشنهاد می‌کنیم که موضوع تحریم های اقتصادی و مقابله با اقدامات قهری یکجانبه گرایانه به عنوان یک تهدید بزرگ علیه امنیت، رفاه مردم و شهروندان عادی اعضای بریکس در دستورکار مجمع مجالس بریکس قرار گیرد. معتقدیم که استفاده از راه حل حقوقی و سازوکار جمعی و در نتیجه اقدام جمعی در این زمینه می‌تواند نتایج مؤثری در پی داشته باشد.

  دولت و مجلس تحقق تکالیف برنامه برای محرومیت‌زدایی را پیگیری کنند 2 بیشتر بخوانید: دولت و مجلس تحقق تکالیف برنامه برای محرومیت‌زدایی را پیگیری کنند

  همکاران گرامی،
  مجلس شورای اسلامی ایران، گسترش روابط و ارتقای تعاملات پارلمانی را جزء اصول محوری خود در نظر گرفته و آن را در راستای منافع ملی و تقویت چندجانبه گرایی ارزیابی میکند. بر این اساس اینجانب آمادگی کامل پارلمان جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و تعامل فعال و هدفمند با همتایان خویش در مجالس عضو بریکس در امر تقویت رهیافت ارزشمند همگرایی اعلام مینمایم. همچنین، برای این اجلاس نتایج موثر و برای همه همکاران گرامی حاضر در جلسه، موفقیت روزافزون آرزومندم. /پایان پیام
  لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=15601

  ارسال دیدگاه

  نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

  نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری علامتگذاری شده اند *

  نظر شما دریافت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.

 • تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است. | پایگاه تحلیلی خبری صبح مجلس