×

شرکت مخابرات برای تبدیل وضعیت نکردن ایثارگران پشت سوژه خصوصی بودن سنگر گرفته است

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه برای تبدیل وضعیت نکردن نیروهای ایثارگر شرکت مخابرات وزارت ارتباطات پشت «خصوصی بودن» این شرکت سنگر گرفته است، گفت: این در حالی است که شرکت مخابرات باید به وظایف قانونی خود در زمینه تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر عمل کند.

 • 4 بهمن 1401
 • 0
 • شرکت مخابرات برای تبدیل وضعیت نکردن ایثارگران پشت سوژه خصوصی بودن سنگر گرفته است

  به گزارش خبرنگار مجلس فوری، عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۴ بهمن ماه) و در تشریح سوال خود از وزیر مخابرات مبنی بر علت عدم اجرای قانون درخصوص تبدیل وضعیت ایثارگران شرکت مخابرات از سوی جنابعالی و شرکت مخابرات چیست، گفت: برای اینکه این طرح سوال در صحن علنی مجلس پیگیری نشود بنده مراحلی را طی کرده ام که برای شما نمایندگان تشریح می کنم. مسئله ما در این طرح سوال این نیست که مخابرات شرکتی خصوصی است یا دولتی، بلکه موضوع چیز دیگری است.

  وی افزود: وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال عنوان می کند که شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی است، ما هم می پذیریم، سوال این است که چرا یک مجموعه تکالیف قانونی خود را نسبت به کسانی که باید برای آن ها کاری انجام دهد کاری نمی کند و پشت سوژه خصوصی بودن سنگر گرفته و با هر پیگیری به ما می گویند در دست بررسی است.

  نماینده مردم اصفهان در مجلس تصریح کرد: براساس قانون مصوب مجلس شرکت مخابرات باید نسبت به تبدیل وضعیت کارکنان ایثارگر اقدام می کرد اما این اقدام در سال ۱۴۰۰ انجام نشد و این طور عنوان کردند که حتی این کار را انجام نمی دهیم اما ما پیگیری کردیم و بسیار هم دلمان می خواست که اخلاق را رعایت کنیم لذا بر همین مبنا در آبان ماه ۱۴۰۰ به وزیر ارتباطات تذکر کتبی دادم و در اسفندماه نیز به رئیس جمهور تذکر دادم و همانجا به وزیر ارتباطات اعلام کردم اگر تکالیف قانونی اجرایی نشود، اعمال ماده ۲۳۴ را در دستورکار قرار خواهم داد.

  وی اضافه کرد: در همان ماه به معاون اول رئیس جمهور نامه ای زدم و به بنیاد شهید نیز عنوان کردم چرا شما که متولی این کار هستید وظایف خود را انجام نمی دهید که در پاسخ به این نامه بنیاد شهید عنوان کرد عملکرد شرکت مخابرات به عنوان دستگاهی که تکالیف خود را به طور کامل انجام نداده است در گزارش های ارسالی لحاظ شده است.

  مقتدایی با بیان اینکه طی این مراحل طرح سوال انجام دادم، اضافه کرد: حتی از اداره قوانین مجلس شورای اسلامی تقاضا کردم نسبت به خصوصی یا دولتی بودن شرکت مخابرات نظر بدهند که معاون قوانین مجلس تصریح کرده است که این شرکت مشمول بند (د) تبصره ۲۰ قانون بودجه قرار گرفته و افرادی که به صورت تمام وقت در این شرکت فعالیت می کنند با رعایت شرایط قانونی تبدیل وضعیت شوند.

  وی اضافه کرد: نهایتا پس از یکسال پیگیری وزارت ارتباطات پذیرفت که تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر را پیگیری کند اما طی ده ها مکاتبه ای که در دو سال گذشته انجام شد دائما از کلید واژه در دست پیگیری است استفاده می کنند.

  مقتدایی یادآور شد: آقای وزیر در پاسخ به همین سوال عنوان خواهد کرد که اینجا خصوصی است و من وزیر بوده و رئیس مخابرات نیستم. این در حالی است که قانون مصوب مجلس اجرایی نشده و موکلان شما در استان ها سوال می پرسند اگر قانون سال ۱۴۰۰ اجرایی نشد چه تضمینی وجود دارد که در آینده نیز قانون اجرایی شود حتی چکیده نامه اخیر وزیر ارتباطات این است که ما در ۱۴۰۲ این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

  نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این سوال را مطرح کرد که آیا شما این اقدام را انجام دادید که آبونمان مخابرات افزایش پیدا کند، چطور اینجا در شرکت مخابرات اختیار داشتید و از افزایش قیمت حمایت کردید ولی در تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر عنوان می کنید که اختیار ندارم.

  وی تصریح کرد: مردم سوال می پرسند وزیر ارتباطات که کمک کرد قیمت آبونمان افزایش یابد چرا اصرار نمی کند که قانون اجرایی شود. آیا از وزیر این توقع نیست که از اختیارات خود به طور کامل استفاده کند؟ ما چیزی بیشتر از اجرای قانون نمی خواهیم.

  مقتدایی تصریح کرد: چرا تنها شرکت خصوصی که نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر اقدام نکرده، شرکت مخابرات است در صورتی که سایر شرکت های خصوصی و دولتی مانند خودروسازها این وظیفه قانونی را انجام دادند.

  این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس نیز رأی به این داد که شرکت مخابرات باید به قانون عمل کند، ما از یک مجموعه ای که روحیات ایثارگری در آن وجود دارد خواهش می کنیم قانون را برای نیروهای خود اجرایی کند.

  مشکلات کشور توسط یک جناح قابل حل نیست 2 بیشتر بخوانید: مشکلات کشور توسط یک جناح قابل حل نیست

  وی تاکید کرد: در روزهایی که ما از ایثار و شهادت در مجلس دفاع می کنیم جلوی بی قانونی در این حوزه را خواهیم گرفت بنابراین نیت ما این است که افرادی که می خواهند قانون برای آن ها به صورت مسالمت آمیز اجرا شود به حق خود برسند.

  نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حتی اگر این تبدیل وضعیت اجرایی شود حقوق برخی افراد در شرکت مخابرات کاهش می یابد پس این مسئله که تبدیل وضعیت بار مالی دارد سخن دقیقی نیست.

  وی با بیان اینکه نمی خواهیم گلایه های مربوط به حوزه اینترنت را در این جلسه مطرح کنم چرا که در این حوزه نیز نارضایتی های بسیاری وجود دارد، گفت: امروز فقط ما یک سوال داریم، چرا به قانونی که در سال ۱۴۰۰ مصوب شده عمل نمی شود.

  مقتدایی درباره اینکه از پاسخ وزیر قانع شده یا خیر، گفت: اگر من عنوان کنم که از پاسخ های وزیر قانع شدم خلاف نظر موکلینم را بیان کرده ام ولی اگر تضمینی داده می شد که در سال ۱۴۰۱ نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای شرکت مخابرات اقدام شود موضوع فرق خواهد کرد.

  توضیحات رئیس مجلس در خصوص نامه وزیر ارتباطات درباره تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر شرکت مخابرات

  رئیس مجلس در پاسخ به توضیحات نماینده سوال کننده، گفت: براساس نامه ای که وزیر ارتباطات به ما تحویل داده و خطاب به شما نیز بوده است به این موضوع اشاره شده که این موضوع را پیگیری خواهند کرد تا امسال انجام شود.

  مقتدایی در پاسخ به توضیحات رئیس مجلس، گفت: در این نامه تبدیل وضعیت به ۳ بخش تقسیم شده و عنوان کرده اند که فقط بخشی از این نیروها در سال ۱۴۰۱ تبدیل وضعیت خواهند شد و به برخی حفره های حقوقی و آئین نامه ای اشاره شده است اما اگر شما به عنوان رئیس مجلس تضمین دهید که تبدیل وضعیت در سال ۱۴۰۱ انجام می شود «گردن من از مو نازک تر است».

  دکترقالیباف مجددا در پاسخ به مقتدایی نماینده سوال کننده، گفت: با توجه به اینکه شرکت مخابرات ۸۰ درصد خصوصی است و من مطلع هستم که صحبتی نیز در این زمینه صورت گرفته فکر می کنم در این حوزه نیاز به یک هماهنگی وجود دارد، چنانچه فکر می کنید با دادن فرصت این مسئله حل خواهد شد عبور کنید و در غیر این صورت سوال را به رأی بگذارید.

  مقتدایی در نهایت با اشاره به نظر معاونت قوانین مجلس درباره خصوصی بودن شرکت مخابرات سوال را به رأی نمایندگان مجلس گذاشت.

  انتهای پیام

  لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=2491

  ارسال دیدگاه

  نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

  نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری علامتگذاری شده اند *

  نظر شما دریافت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.

 • تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است. | پایگاه تحلیلی خبری صبح مجلس