• امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024

ساماندهی بازار اجاره مسکن؛ قیمت ها کاهش می‌یابد

  • کد خبر : 3914
  • سه شنبه 2 خرداد 1402 - 10:39
ساماندهی بازار اجاره مسکن؛ قیمت ها کاهش می‌یابد

وکلای ملت در نشست امروز صحن مجلس به بررسی طرح ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی پرداخته تا با قانون مند کردن این بازار پر تلاطم، از مستاجران حمایت کرده و زمینه کاهش قیمت‌ها را فراهم کنند.

به گزارش نمایندگان،  جلسه علنی امروز (دوشنبه، یکم خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف، راس ساعت ۸ و ۵ دقیقه و حضور ۲۰۵  نفر از نمایندگان مردم در مجلس آغاز شد.

سکوت خائنان و وطن‌فروشان از شهادت جوانان شجاع مملکت در حوادث تروریستی از چشم مردم ایران دور نخواهد ماند

در ابتدای نشست علنی امروز محمدباقر قالیباف رئیس مجلس درنطق پیش از دستور خود به شهادت مظلومانه مرزبانان در هنگ مرزی سراوان اشاره کرد و ضمن تسلیت به به خانواده‌های آنان،  نیروهای مسلح،  فرماندهی مرزبانی و آحاد ملت شریف ایران اسلامی تاکید کرد: سکوت و رضایت ضمنی خائنان و وطن‌فروشان از شهادت جوانان شجاع مملکت در حوادث تروریستی از چشم مردم ایران دور نخواهد ماند.

رئیس قوه مقننه کشورمان در ادامه عنوان کرد: فریاد این نااهلان در زمان  مجازات  قاتلان و تروریست‌ها بلند است.  اما هنگام شهادت جوانان رعنای این مرز و بوم سکوت می‌کنند. هر کسی که به وطن خود پشت کند و با دشمنان ایران یکدل و یکصدا شود چنان سیلی محکمی از مردم ایران خواهد خورد که در تاریخ ماندگار خواهد شد.

انتخابات مجلس در یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی الکترونیکی برگزار می‌شود

وکلای ملت در اولین  دستور کار امروز  خود به ادامه بررسی  گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی  پرداختند، با رای موافق به ماده ۵۳ این طرح، مجلس موظف به برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با وظایف نمایندگی برای منتخبان شد.

بهارستان نشینان همچنین با هدف تسهیل رأی، تسریع شمارش آراء و افزایش مشارکت رأی دهندگان با رای موافق به ماده ۵۵ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، وزارت کشور را موظف به برگزاری انتخابات به صورت کاملاً الکترونیکی در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس کردند.

تاکید نماینده خمینی شهر به برخورد قاطعانه با گروهک‌های تروریستی

در میان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس به شهادت ۵ نیروی مرزبانی در حمله گروهک تروریستی جیش الظلم اشاره کرد و  گفت: نیروهای قضائی و امنیتی در برخورد با گروهک های تروریستی با اقتدار عمل کنند تا تکرار چنین اقداماتی موجب دلسردی حافظان امنیت نشود.

در ادامه نمایندگان مجلس ضمن حذف ماده ۵۷، مواد ۵۸، ۵۹ و ۶۰ طرح مذکور را تصویب کردند؛ بر اساس این مصوبه بار مالی اجرای قانون انتخابات مشخص و  محل تامین آن نیز توسط وکلای ملت تعیین شد.

نمایندگان مردم در خانه ملت در ادامه، ماده ۱۴ طرح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص شرایط و ساز و کار استعفای نامزدهای انتخاباتی مستخدم دولت که پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود را مورد بحث و بررسی قرار دادند و پس از تصویب برخی از اصلاحات جزئی به دلیل مرعی ماندن تبصره یک این ماده، بررسی نهایی به جلسه بعد موکول شد.

استیفای حقوق ایران در موضوع آب هیرمند نیازمند مدیریت واحد است

 کیومرث سرمدی واله نماینده مردم اسدآباد در مجلس نیز در تذکر شفاهی خود ضمن محکومیت اقدام تروریستی که منجر به شهادت مرزبانان ایرانی در مرز سیستان و بلوچستان شد، گفت: ناامنی‌هایی که بعضاً از شرق کشور به گوش می‌رسد مایه تأسف است.

بیشتر بخوانید: تغییر یکی از دبیران هیات رئیسه مجلس

وی در ادامه با اشاره به موضوعات حوزه افغانستان عنوان کرد: متأسفانه دیپلماسی آب کشورمان فعال نبوده و وزارت خارجه، وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست باید با یک مدیریت واحد نسبت به استیفای حقوق ایران اقدام کنند اما تاکنون عملکردها ضعیف بوده است.

ورود مجلس به نرخ حق الزحمه مشاوران املاک/ وابستگی حق‌الزحمه بنگاه‌های ملکی با قیمت ملک زمینه‌ساز گرانی خانه

افزایش سرسام آور اجاره بها املاک مسکونی در سال‌های اخیر و نا به ساماندهی های موجود در  بازار  مسکن که همواره فشار زیادی را به مردم و اقشار کم درآمد جامعه تحمیل کرده و حجم زیادی از هزینه‌های خانوار را به خودش اختصاص داده موجب شده است تا وکلای ملت در بهارستان برای ساماندهی و قانون مند کردن این بازار پر تلاطم پیش گام شوند؛ در همین راستا طرحی با عنوان “کنترل و ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی” را تدوین و پس از چکش کاری در کمیسیون عمران مجلس با حضور متخصصان، کارشناسان و مسئولان حوزه مسکن برای بررسی نهایی به صحن علنی مجلس ارسال شد.

در جریان بررسی اولین ماده این طرح در خصوص حق الزحمه مشاوران املاک،  محسن زنگنه نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از عدم رعایت عدالت در ماده مذکور و درگیری کردن هیات وزیران به مسائل غیر ضروری صنفی و نرخ گذاری حق الزحمه مشاوران املاک و نیز تنبیه کردن بنگاه‌های ملکی پر کار با کاهش درآمد آنها طی پیشنهادی خواستار حق‌الزحمه معین و متناسب با ارزش ریالی ملک مورد معامله برای مشاوران املاک شد، که در ادامه علی اصغر عنابستانی نمایند مردم سبزوار در مجلس در مخالفت با این پیشنهاد اظهار کرد: این پیشنهاد با هدف اصلی این طرح مغایر است؛ هنگامی که حق الزحمه مشاوران املاک درصدی از ارزش ملک باشد، برخی از مشاوران و دلالان و سوداگران با بازار گرمی اقدام به افزایش نرخ املاک کرده تا سود بیشتری بدست بیاورند، این امر هم اکنون در کشور وجود داشته و موجب نابسامانی‌های اخیر شده است. حق الزحمه مشاوران املاک نباید به ارزش ملک گره بخورد تا تعارض منافع موجود زمینه افزایش قیمت خانه‌ها را فراهم کند.

البته نماینده دولت نیز با این پیشنهاد مخالفت کرده و عنوان کرد: در این طرح شاخص هایی معین  شده که هم به نفع کشور و هم به نفع مشاوران املاک است. همچنین تعرض منافع موجود در خصوص ارزش ملک و درصد حق الزحمه زمینه افزایش قیمت‌ها را فراهم می‌کند. بر اساس این طرح حق الزحمه مشاوران املاک توسط سامانه ثبت معاملات و مستغلات کشور محاسبه و  در قراردادها به صورت خودکار درج می‌شود و بنگاه‌داران باید از طریق کارتخوان متصل به سازمان امور مالیاتی اقدام به دریافت حق الزحمه کنند.

در ادامه اقبال شاکری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس نیز ضمن مخالفت با این پیشنهاد تاکید کرد:  تعرفه مشاوران املاک باید اصلاح و مانع از ایجاد تعارض در آن شویم تا نسبتی با ارزش املاک نداشته باشند. لذا در طرح مذکور سه شاخص برای این مهم تعیین شده که هم به نفع مشاوران املاک و هم مستاجران است و در ادامه نمایندگان نیز به این پیشنهاد رای موافق ندادند.

مهمانان

در ادامه جلسه صحن امروز احمد نادری عضو هیأت رئیسه مجلس اسامی میهمانان جلسه علنی امروز پارلمان را قرائت کرد  که بر اساس آن تعدادی از دانشجویان مرکز آموزش عالی شهید شرافت دانشگاه فرهنگیان، تعدادی دانشجویان رشته حقوق دانشگاه امام صادق (ع) و تعدادی از  کارکنان و مسئولان ادارات شهرستان نقده مهمان امروز نمایندگان در صحن علنی بودند.

صدای زنگ پایان جلسه

علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری نشست فراکسیون انقلاب اسلامی زنگ پایان نشست علنی امروز را رأس ساعت ۱۱:۱۸ به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی روز (سه شنبه، ۲ خرداد ماه) رأس ساعت ۷:۴۵ با ادامه بررسی دستور کار نشست علنی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=3914

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.