• امروز : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
در بررسی جداول ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳؛

زنگنه: در تقسیم اعتبارات دستگاه‌ها عدالت رعایت نشده است/ حاجی بابایی:دانشگاه ها، کمیته امداد و بهزیستی، معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفتند

  • کد خبر : 14371
  • دوشنبه 10 اردیبهشت 1403 - 15:05
زنگنه: در تقسیم اعتبارات دستگاه‌ها عدالت رعایت نشده است/ حاجی بابایی:دانشگاه ها، کمیته امداد و بهزیستی، معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفتند
نمایندگان مجلس کلیات گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 1403 در مورد جدول 7 در خصوص حقوق و مزایا و توزیع اعتبارات دستگاه ها را به تصویب رساندند.

به گزارش صبح مجلس، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی مخالفت و موافقت خود را با جدول شماره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳ درباره نحوه توزیع اعتبارات دستگاه ها مطرح کردند.

زنگنه: عدم رعایت عدالت در تقسیم اعتبارات از جمله ایرادات مهم جدول شماره ۷

بنابراین گزارش در ابتدا محسن زنگنه در مخالفت با مفاد جدول شماره ۷، گفت: عدم رعایت عدالت در تقسیم اعتبارات از جمله ایرادات مهم این جدول است چرا که متاسفانه برخی ادارات ۶۰ تا ۷۰ درصد و برخی دیگر کمتر از ۲۰ درصد افزایش اعتبار داشته اند، در این میان وضعیت برخی دانشگاه ها بسیار اسفناک است چرا که دانشگاه های بزرگ بیش از ۷۰ درصد و دانشگاه های کوچک بین ۲۰ تا ۲۵ درصد اعتبار گرفته اند لذا باید این موارد مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح شود.

گودرزوند چگینی: در توزیع اعتبارات دستگاه ها بی عدالتی صورت نگرفته و تقسیمات براساس نیاز آن ها بوده است

همچنین در ادامه مهرداد گودرزوند چگینی در موافقت با مفاد جدول شماره ۷ با بیان اینکه جابه جایی و رشد خاصی در این جدول صورت نگرفته، گفت: بنده نیز ابتدا مانند مخالف محترم گمان می کردم در توزیع اعتبارات بی عدالتی صورت گرفته در حالی که این بی عدالتی نیست و تقسیمات بر اساس نیاز و شرح وظایف دستگاه ها بوده است لذا آنچه در جدول ۷ می بینید واقعی است و بی عدالتی صورت نگرفته بنابراین از همکاران محترم می خواهم به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل در پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت به این جدول رأی موافق دهند.

منظور: برای توزیع عادلانه اعتبارات دستگاه ها بسیار تلاش کردیم

در ادامه داوود منظور به عنوان نماینده دولت در دفاع از مفاد جدول شماره ۷، گفت: ما در توزیع عادلانه اعتبارات بسیار تلاش کردیم که مجموعه انتظارات علاوه بر مفاد برنامه هفتم در آن گنجانده شود و حتی ریز توزیع اعتبارات در جلسه با رئیس جمهور و هیات دولت مورد مشورت قرار گرفته است البته برخی از عزیزان گمان می کنند اعتبارات برخی از دستگاه ها بالا رفته اما اینگونه نیست چرا که به عنوان مثال اعتبارات وزارت نیرو برای خشکسالی یا باروری ابرها ذیل اعتبارات خود وزارت نیرو تجمیع شده است بنابراین طبق ساماندهی صورت گرفته در ردیف ها، یک شفافیت در جدول شماره ۷ به وجود آمده است و این تغییرات با توجه به نیازی که به لحاظ سیاستگذاری لازم بود صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین رشد اعتبار دانشگاه ها با توجه به ماموریت آن ها و زیر نظر وزارت علوم صورت گرفته است و اهداف برنامه هفتم و عدالت بین استانی و دستگاهی در توزیع اعتبارات در جدول شماره ۷ مدنظر ما بوده است البته یک سری اعتبارات از سرفصل مالی به اینجا انتقال پیدا کرده است که از نظر ما تا حدودی دارای ابهام است اما اگر کلیات تصویب شود می توانیم این موارد را در جزئیات بررسی و مورد رایزنی قرار دهیم.

حاجی بابایی: مشکل خدمتگزاران مدارس و کارمندان جهاد کشاورزی و دیگر موارد اضطراری را در جدول شماره ۷ حل کردیم

در ادامه حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه در رابطه با این جدول، مطرح کرد: جدول ۷ مطابق با دیدگاه کارشناسی دولت به مجلس ارسال شده است اما ما با توجه به مشکلات دانشگاه ها ۱۵۰۰ میلیارد جهت توزیع اعتبار میان دانشگاه هایی که مدنظر کمیسیون آموزش و تحقیقات بود در نظر گرفتیم. همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به وزیر علوم اختصاص یافت تا مشکل حق التدریس هر دانشگاه را حل کند و ۲ هزار میلیارد دیگر نیز به وزیر بهداشت داده شد بنابراین نمی توان از یک وزارتخانه پولی را برداشت و به وزارتخانه دیگری داد بنابراین بیشتر از این نمی توان به جدول شماره ۷ دست زد و تنها کاری که ما انجام دادیم مورد توجه قرار دادن دانشگاه ها، کمیته امداد و بهزیستی، معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش بود و به آن ها کمک کردیم.

وی تاکید کرد: جدول شماره ۷ بار بزرگی است که در صورت تغییر اساسی در آن تا یک ماه دیگر نیز نمی توان آن را جمع کرد چرا که هر جا دست بزنیم یک انقلاب و اعتراض عمومی ایجاد می کند و ما فقط توانستیم جاهایی که ضعف بودجه ای داشتند را کمی تقویت کنیم بنابراین این جدول در اختیار دولت است لذا از دوستان خواهش می کنم به آن رأی موافق دهند.

این نماینده مجلس ادامه داد: مشکل خدمتگزاران و کارکنان مدارس و کارمندان جهاد کشاورزی و دیگر موارد اضطراری را حل کردیم.

بابائی کارنامی: افزایش حقوق کارمندان بهزیستی از مستمری بگیران آن کمتر است

بنابراین در ادامه این گزارش بابائی کارنامی در اخطاری با استناد به بند ۱۲ اصل سوم قانون اساسی، گفت: اگرچه جدول شماره ۷ نسبت به بودجه سال ۱۴۰۲ شفاف تر شده اما برخی از دستگاه ها کمتر از ۲۲ درصد افزایش سنواتی داشته اند به ویژه افزایش حقوق کارمندان بهزیستی نسبت به مستمری بگیران این سازمان کمتر بوده است لذا دستور فرمایید این جدول مجددا بررسی شود.

حسینی: افزایش اعتبار هزینه ای بالای ۱۲۰ درصد برخی از دستگاه ها قابل قبول نیست

بیشتر بخوانید: شنبه‌ها تعطیل می شود

همچنین البرز حسینی در تذکری آئین نامه ای، گفت: رشد اعتبار برخی از دستگاه ها در این جدول در حد ۲۰ الی ۳۰ درصد است که تا حدودی قابل قبول است اما برخی از دستگاه ها بالای ۱۲۰ درصد افزایش اعتبار هزینه ای داشتند و در مقابل افزایش اعتبار هزینه ای برخی دستگاه های دیگر منفی صفر درصد بوده بنابراین باید پرسید مگر دستگاهی مانند سازمان امور استخدامی قرار است در سال پیش رو با چنین اعتبار افزایش یافته ای چه اقدام خاصی به جز وظایف سازمانی خود انجام دهد.

حمیدرضا حاجی بابایی در جریان بررسی بخش درآمدی جدول ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳ گفت: در توضیحات جدول ۷ باید بگوییم که این جدول بازمی‌گردد به دستگاه‌های مربوط به دولت که دولت در این جدول تمام دستگاه‌ها را به صورت تجمیعی آورده است. در این جدول حقوق و مزایای مربوط به دستگاه‌های دولتی و برنامه‌های آن مورد بررسی قرار گرفته، کمیسیون تلفیق در این خصوص گزارش‌هایی را دریافت کرده، برخی از گزارش‌ها مربوط به حقوق دستگاه‌ها نبوده و در خصوص برنامه‌ها بود.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیقی تغییرات کلی در این جدول ایجاد نکرده بلکه تغییرات به صورت جزئی عنوان شده، در کل جدول ۷ مربوط به دولت است، کمیسیون تلفیق تنها جزئیاتی را به آن اضافه کرده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در خصوص فوق‌العاده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان که از سراسر کشور پیگیر آن هستند، منابع آن در نظر گرفته شده و از اول فروردین قابل اجرا است، این مسئله در برنامه هفتم عنوان شده، بعد از رفع ایرادات آن عملیاتی می‌شود و از ابتدای فروردین قابلیت اجرا دارد و پرداخت می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ نمایندگان مجلس در جریان بررسی جدول شماره ۷ لایحه بودجه در رابطه با توزیع اعتبارات دستگاه ها پس از استماع نظرات مخالفان و موافقان همچنین رئیس کمیسیون تلفیق و نماینده دولت با تصویب این جدول مخالفت کردند، پس از آن، پیشنهادات نمایندگان برای اصلاح اجزای جدول مذکور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در نهایت نمایندگان پس از استماع برخی از پیشنهادات، با کلیات گزارش کمیسیون در مورد جدول ۷ در خصوص حقوق و مزایا و توزیع اعتبارات دستگاه ها با ۱۴۲ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

حمد وحیدی در نشست علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت‌ماه) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با بیان اینکه بسیاری از پیشنهادات مطرح شده در صحن به هیچ عنوان قابل طرح نیست، گفت: اگر بخواهیم بر مبنای عدالت پیشنهادات را در نظر بگیریم تصویب این پیشنهادات موجب توزیع ناعادلانه اعتبارات می‌شود.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم در مجلس ادامه داد: در بسیاری از پیشنهادات عنوان شده که اعتبارات از ردیف‌های ملی به ردیف‌های استانی انتقال پیدا کند. جابه‌جایی اعتبارات فضای کشور را به هم می‌ریزد و ما باید به کمیسیون تلفیق و لایحه دولت اعتماد کنیم. معاونت قوانین باید پاسخ دهد جابه‌جایی اعتبارات از ردیف‌های ملی به استانی چگونه قابل طرح است که مورد پذیرش برای طرح در صحن مجلس قرار گرفته است.

حاجی دلیگانی: بیش از هزار تذکر کتبی توسط نمایندگان تنظیم شده و ماه‌هاست در صحن قرائت نشده است

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس نیز با استناد به ماده ۱۵۳و ۱۵۲ خطاب به دکتر محمدباقر قالیباف عنوان کرد: بر اساس ماده ۱۵۳ چنانچه ابهامی در بررسی پیشنهادات وجود دارد می‌توانید جدول شماره ۷ را به کمیسیون تلفیق برای بررسی مجدد ارجاع دهید و اگر شما به عنوان رئیس مجلس ابهام ندارید می‌توانید بر اساس ماده ۱۵۲ ارجاع به کمیسیون را به رأی نمایندگان بگذارید تا وقت مجلس گرفته نشود.

وی همچنین در بخش دیگری از تذکر خود گفت: ما فقط ۲۷ روز تا پایان کار مجلس یازدهم فرصت داریم و بر اساس برنامه‌ای که هیأت رئیسه اعلام کرده هفته آینده زمان سرکشی به حوزه انتخابیه اعلام شده در حالی که طرح‌های بسیاری در نوبت رسیدگی صحن مجلس قرار دارد که کار کارشناسی فراوانی روی آنها صورت گرفته و اگر هفته آینده نمایندگان به حوزه انتخابیه بروند، تمام زحمات کشیده شده بر باد می‌رود. یکی از این طرح‌های مهمی که زحمت بسیاری برای آن کشیده شده اصلاح نظام بانکداری است که از سه دوره قبل در مجلس روی آن کار شده و امروز گزارش آن آماده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: اکثر طرح‌هایی که به شورای نگهبان نرفته است پس از پایان کار مجلس یازدهم تقریباً به نقطه اول خود بازمی‌گردند و گویی هیچ کاری روی آنها صورت نگرفته است.

حاجی دلیگانی افزود: از سوی دیگر چند ماه است که تذکرات کتبی در صحن مجلس قرائت نمی‌شود در حالی که هزار تذکر از سوی نمایندگان تنظیم شده و برخی نمایندگان نیز این تذکرات را امضا کردند ولی در صحن مجلس قرائت نشده است.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر با اشاره به اینکه مجلس ۴ هفته متوالی جلسه داشته و ما هفته آینده وارد هفته پنجم می‌شویم، گفت: ضمن اینکه برخی از نمایندگان در دور دوم انتخابات حضور دارند و ممکن است صحن علنی عدد نداشته باشد البته مجدداً با اعضای هیأت رئیسه صحبت خواهیم کرد و در این باره تصمیم‌گیری می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث مربوط به ماده ۱۵۳ و ارجاع به کمیسیون این موضوع را قبول دارم و اکثر پیشنهادات رأی نمی‌آورد زیرا مجلس در پیشنهاداتی که نمایندگان احساس کنند توازن در آن ها برقرار نیست، رأی نمی دهند؛ نمایندگان باید همکاری کنند تا پیشنهادات مهم از جمله حوزه صنعت مطرح شود./پایان پیام

لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=14371

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x