• امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 28 May - 2024

رأی نمایندگان به تشکیل وزارت بازرگانی؛ تدبیر مجلس برای کاهش تورم و تنظیم بازار کشور

  • کد خبر : 7371
  • یکشنبه 25 تیر 1402 - 15:24
رأی نمایندگان به تشکیل وزارت بازرگانی؛ تدبیر مجلس برای کاهش تورم و تنظیم بازار کشور

بهارستان‌نشینان در جهت ساماندهی بازار، کنترل تورم و رشد تولید با کلیات لایحه تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کردند و وارد بررسی جزییات آن شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۵ ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت  ۸ و ۲۲  دقیقه و با حضور ۲۰۴ نفر از نمایندگان آغاز شد.

در ابتدای این نشست رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مطالب بیانیه مشترک کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه  در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی را  قویا رد می‌کند، گفت: به همسایگان ایران از جمله روسیه اعلام می‌کنیم که حفظ ثبات و توسعه‌ اقتصادی منطقه تنها بر مبنای رعایت اصول حُسن همسایگی از جمله احترام به تمامیت ارضی کشورمان میسر است.

وی همچنین خطاب به روسیه تاکید کرد: روسیه که خود قربانی توسعه طلبی‌های ژئوپلتیکی غرب و ناتو  و در حال نبرد علیه آن است، نباید به برنامه ژئوپلتیکی غرب برای بی‌ثبات سازی خلیج فارس کمک کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تایید شورای نگهبان به طرح مجلس جهت واردات خودروی کارکرده را زمینه‌‌‌‌ساز رفع انحصار از بازار خودرو دانست.

 

تصویب کلیات لایحه تشکیل وزارت بازرگانی

 ۱۹اردیبهشت ۱۳۹۰ خبری مبنی بر مصوبه هیئت دولت برای ادغام وزارت صنایع در وزارت بازرگانی منتشر شد که سیاست‌گذاری و مدیریت واحد تولید و تجارت برای تسهیل فضای کسب‌وکار و حمایت از فعالیت تولیدی از اهداف این اقدام مطرح شده بود و از این طریق تجارت بخش صنعت و معدن به وزارتخانه متولی تولید این محصولات سپرده شد، اما هنوز در زمینه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تصمیم‌گیری تجارت و تولید در دو ساختار منفصل صورت می‌گرفت. تا این‌که در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ قانون «تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی در مجلس شورای اسلامی» به تصویب رسید.

اما از سال ۹۶ تاکنون شاهد نابسامانی‌هایی در حوزه اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم کما اینکه تغییر ۷ وزیر و سرپرست از مصادیق این نابسامانی است. همچنین مخالفان روند اداره این وزارتخانه معتقدند بخش عمده‌ای از فعالیت‌های آن صرف تنظیم بازار و برگزاری جلسات با وزارت جهاد کشاورزی شده و به حوزه صنعت و معدن کمتر توجه شده است کما اینکه افزایش بی‌رویه قیمت خودرو و استیضاح فاطمی امین از دیگر مصادیق بی‌توجهی به حوزه صنعت است تاجاییکه سوءمدیریت‌ها در این بخش خودرو را به کالایی لوکس برای سرمایه‌گذاری و پناه مردم به این بازار تبدیل کرد.

نابسامانی در این بازار و تاثیر آن بر وضعیت معیشت مردم، مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا طرح تشکیل وزارت بازرگانی را که در دولت قبل کلید خورده بود بار دیگر به جریان بیندازد بنابراین با مکاتبات مجلس، دولت موافقت خود را در این خصوص اعلام کرد و ابتدا لایحه تشکیل سازمان بازرگانی را به مجلس تقدیم کرد که به نتیجه نرسید سپس لایحه دوفوریتی تشکیل وزارت بازرگانی را تقدیم کرد که با رای نمایندگان به دوفوریت آن، بررسی لایحه مذکور در دستورکار مجلس قرار گرفت.

در مرحله بعدی این لایحه برای بررسی‌های دقیق کارشناسانه به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شد سپس گزارش آن در دستورکار صحن قرار گرفت و در نهایت امروز کلیات آن به تصویب رسید و مجلس وارد بررسی جزییات این لایحه شد.

 

انتخاب ناظران مجلس در هیات‌‌های امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان، اجرای قانون محاسبات عمومی​ و شورای عالی ورزش

در ادامه این نشست انتخاب ناظران مجلس در هیات‌های امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان، اجرای قانون محاسبات عمومی و شورای عالی ورزش در دستورکار صحن قرار داشت و در این راستا وکلای ملت، صمداله محمدی  را با ۸۴ رای موافق به عنوان عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در هیئت امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان انتخاب کردند. همچنین بهروز محبی نجم آبادی را به عنوان عضو ناظر هیات سه نفره اجرای قانون اصلاح تبصره ۴ ماده ۹۵ قانون محاسبات عمومی تعیین کردند. 

در ادامه بهارستان‌نشینان محمدمهدی فروردین را نیز با ۱۲۳ رأی موافق به عنوان عضو ناظر شورای عالی ورزش انتخاب کردند.

 

صباغیان: طرح تحقیق و تفحص از تقسیمات کشوری مسکوت مانده است/ دکتر قالیباف: معاونت نظارت مجلس موضوع را پیگیری می‌کند

و اما در بخشی از نشست امروز صحن، رییس نهاد قانونگذاری کشورمان در پاسخ به تذکر محمدرضا صباغیان بافقی که از عدم اعلام وصول تحقیق و تفحص از تقسیمات کشوری انتقاد کرد، گفت: وظیفه ستادی معاونت نظارت مجلس این است که این کار را انجام دهد و آقای پشمچی‌زاده موضوع را پیگیری می‌کند. 

فرصت وزیر کشور برای تغییر معاون سیاسی خود به پایان رسیده است

در این نشست سیدکاظم دلخوش اباتری نیز در قالب تذکری با اشاره به ابلاغیه وزارت کشور درخصوص عدم دخالت نمایندگان در امور اجرایی در سال انتخابات، خواستار تعیین تکلیف در مورد وضعیت معاون سیاسی وزیر کشور شد. 

رییس مجلس شورای اسلامی در این رابطه یادآور شد: بندهای ۲، ۴، ۶ و ۷ ابلاغیه مذکور خلاف قانون بود و وزیر محترم هم این موضوع را اصلاح کرد. وزیر قبل از اینکه به مجلس بیایند با من صحبت کردند و تصمیم بر این بود جابجایی ها انجام شود.

وی در خصوص موضوع معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: دیروز با وزیر کشور صحبت کردم و گفتم فرصت به انتها رسیده، ایشان قول داد زودتر تصمیم بگیرند و به توافق برسند. حتماً این کار انجام می شود، اگر نشد، حق با شماست. براساس آیین نامه داخلی موضوع را دنبال خواهم کرد.

نایب رییس مجلس درگذشت دو نماینده ادوار قوه مقننه را تسلیت گفت

در ادامه عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس شورای اسلامی، اداره صحن را برعهده گرفته و درگذشت نمایندگان ادوار حوزه‌های انتخابیه خدابنده و الیگودرز را بدین شرح تسلیت گفت: مطلع شدیم که محمد پرتو نماینده مردم خدابنده در دوره‌های سوم و هفتم مجلس شورای اسلامی و همچنین محمدحسن قلی نماینده مردم الیگودرز در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی به رحمت ایزدی پیوسته‌اند که ضمن تسلیت به خانواده‌های ایشان و آرزوی صبر و اجر برای بازماندگان، برای این تازه درگذشتگان طلب مغفرت از درگاه باریتعالی داریم.

انتقاد مصری از عدم افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی

سپس عبدالرضا مصری با تاکیدبر بیان تذکری از جانب تمام نمایندگان مجلس به سازمان برنامه و بودجه،گفت: مجلس شورای اسلامی مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) را ۴۰ درصد افزایش داد، اما دولت در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد فقط ۲۰ درصد به مستمری اقشار مذکور افزود. این امر به طور قطع غیرقانونی است و انتظار داریم در اولین پرداخت هم معوقات و هم مرّ قانون پرداخت شود و اگر قرار است کسری صورت گیرد، نباید از محرومان جامعه چیزی کسر  و حق آنها ضایع شود.

 

اعلام وصول یک طرح و دو لایحه

در این نشست طرح اصلاح بند (۳) ماده (۳۲) قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و شورای عالی استان‌ها و  لوایح اساسنامه شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و  همکاری قضایی بین‌المللی نیز اعلام وصول شد. 

 

ناطقان میان دستور

بیشتر بخوانید: فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها در کارشناسان ادارات دولتی ایجاد شود

در این نشست علی کریمی فیروزجائی اسامی ناطقان میان دستور را قرائت کرده و آنها از تریبون صحن علنی به ایراد نطق خود پرداختند. 

مهدی باقری: باید نظارت دقیقی بر سرمایه های نظام صورت گیرد

حمیدرضا حاجی بابائی: جزایر سه گانه پاره تن ایران بزرگ و پرافتخار است/ دولت دستش را از روی خودرو بردارد

غلامحسین کرمی: ضرورت حذف عنوان برخورداری از شهرستان دشتی/وزیر جهادکشاورزی کشاورزان را دریابید

  حبیب اله دهمرده : مردم سیستان و بلوچستان برای ابتدایی ترین حقوق انسانی دچار مشکلند

 

تذکر شفاهی نمایندگان مجلس به مسئولان دستگاه‌های اجرایی کشور

در ادامه وکلای ملت در دقایق پایانی نشست صحن‌ در انتقاد به سوءمدیریت‌ها و بی‌توجهی به وضعیت موکلان و حوزه انتخابیه خود به مسئولان دستگاه‌های اجرایی تذکر دادند. 

 رحمت اله نوروزی: برنج سال گذشته کشاورزان در آستانه فصل برداشت همچنان روی دست کشاورز مانده است

علی اصغر عنابستانی: وزارت راه فکری عاجل برای وضعیت جاده نابسامان سبزوار – بردسکن داشته باشد

مجتبی یوسفی: اصلاح زیرساخت‌های راه استان خوزستان در آستانه سفر اربعین تسریع شود

محمد علی پور: حقابه آب کشاورزان منطقه ماکو از سد ارس لحاظ شود

غلامرضا منتظری: وزارت نیرو با اختصاص تانکر آبرسانی ذخیره به گلستان مانع تبدیل تنش آبی به تنش اجتماعی شود

محمدرضا دشتی اردکانی: اقدامات جهاد کشاورزی موجب نابودی کشاورزی اردکان شده است

محمد وحیدی: نسبت به معلمان و بازنشستگان در برنامه هفتم کم لطفی شده است

الهام آزاد: انتقال هدایت عملیات اورژانس ۱۱۵ از شهرستان به مرکز استان بر چه اساسی صورت گرفته است

علی علیزاده: تیغ بران مالیات بر گردن ثروتمندان جامعه نیست همچنین در تذکر به وزیر بهداشت افزود: بسیاری از داروهای بیماران در بازار سیاه پیدا می‌شود؛ لطفاً باجدیت ورود کنید

سیدالبرز حسینی: دو فوریتی قیر در مجلس تعیین تکلیف شود

عبدالعلی رحیمی مظفری: مسئولان چند تیم ورزشی را لنگرگاه تعادل پست‌های خود نکنند

علیرضا ورناصری قندعلی: همسان سازی حقوق بازنشستگان از اولویت های مجلس یازدهم باشد

رجب رحمانی: هیأت رئیسه استیضاح وزیر کشور را اعلام وصول کند

سیدکاظم دلخوش اباتری: مرغ آرین به صنعت مرغداری کشور آسیب می زند

مصطفی نخعی: مردم نهبندان و سربیشه با کم آبی دست و پنجه نرم می کنند

جواد نیک بین: وزارت راه فکری به حال جاده بردسکن – سبزوار کند

فاطمه مقصودی: مصوبه تاثیر معدل در کنکور لغو شود

 

زنگ پایان نشست علنی 

در نهایت عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت ۱۲:۰۹ به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی روز (دوشنبه، ۲۶ تیر ماه) رأس ساعت ۷:۴۵ با ادامه بررسی دستور کار نشست علنی برگزار خواهد شد./

پایان پیام

لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=7371

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.