×

دوفوریتی نشدن لایحه عفاف و حجاب به دلیل ناپخته بودن آن بود

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون نویسی درباره چنین موضوعی باید به نحوی باشد که بخشی از جامعه دچار آسیب نشود و این تیغ دولبه برای مردم مشکلی ایجاد نکند.

 • 28 خرداد 1402
 • 0
 • دوفوریتی نشدن لایحه عفاف و حجاب به دلیل ناپخته بودن آن بود

  به گزارش مجلس فوری،  سیدکاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه چرا لایحه عفاف و حجاب به صورت یک فوریت در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود؟ گفت: لایحه ای که به مجلس آمده جامع و کامل نیست؛ یعنی نه نظرات کسانی که دنبال عفاف و حجاب هستند را تأمین می کند و نه نظرات اقشار مختلف جامعه را.

  دوفوریتی نشدن لایحه عفاف و حجاب به دلیل ناپخته بودن آن بود

  وی افزود: تشخیص مجلس این بود که دوفوریت این لایحه به تصویب نرسد، چراکه ناپخته است و اگر قرار باشد که به صورت دوفوریتی رسیدگی شود ظرف ۷۲ ساعت باید در صحن مجلس بررسی شود و اینگونه قطعاً نمی توانستیم از نظرات کارشناسی بخش های فرهنگی و علمی جامعه استفاده کنیم.

  سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه قاعدتاً اگر قانون ناپخته نوشته شود آسیب آن برای جامعه بیشتر است، بیان کرد: به همین دلیل مجلس به یک فوریت این لایحه رأی داد تا فرصت بیشتری برای بررسی کارشناسی وجود داشته باشد.

  دلخوش در رابطه با اینکه چه اقداماتی برای تصویب بهتر لایحه عفاف و حجاب باید انجام شود، عنوان کرد: همان روز اول بعد از اینکه دو فوریت این لایحه رأی نیاورد، هیأت رئیسه مجلس این لایحه را به کمیسیون قضائی ارجاع داد، چراکه بخش بسیاری از این لایحه ماهیت قضائی دارد و به این دلیل در اختیار کمیسیون فرهنگی قرار نگرفت و قرار بر این شد که با مشاوره کمیسیون فرهنگی و حتی کمیسیون های دیگری مانند اقتصادی و اجتماعی بررسی شود.

  درباره مسائل فرهنگی جامعه نمی شود با عجله تصمیم گیری کرد

  وی ضمن اشاره به اینکه لایحه عفاف و حجاب موضوعی فراگیر است و اگر بنا باشد قانون نوشته شود، باید برای تمام بخش های مختلف جامعه نیز فکری اندیشیده شود، تصریح کرد: از زمانی که این لایحه به کمسیون قضائی و حقوقی ارجاع شد، جلسات کارشناسی نیز برگزار شده و قرار است جلسات کارشناسی بیشتری نیز برگزار شود تا  قانون ناپخته نوشته نشود. بر این اساس در روز پنج شنبه هفته گذشته در مشهد با حضور قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و هیأت ها و کارشناسان علمی خراسان جلسه ای داشتیم که نظرات آنها اخذ شد. همچنین صبح جمعه نیز جلسه ای سه ساعت و نیمه با علمای مشهد داشتیم که نظر آنها نیز غالباً این بود که باید بیشتر روی مسائل فرهنگی جامعه کار شود و با عجله نمی شود تصمیم گرفت و این لایحه کامل نیست و مشکلاتی را برای عموم مردم جامعه ایجاد می کند، بنابراین این لایحه را کامل ندانستند.

  سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون قضائی الان در حال کار بر روی لایحه عفاف و حجاب است، تأکید کرد: ما کشوری هستیم که مردم ما در همه شرایط جبهه و جنگ نظام همراه جمهوری اسلامی بوده اند و افرادی هم که در جامعه زندگی می کنند سه بخش هستند؛ یک بخش کسانی اند که به صورت کامل عفاف و حجاب را رعایت می کنند، بخش عمده ای هم داریم که همراه نظامند و شاید در پوشش شل تر و کمرنگ تر نسبت به آنهایی که چادر را حجاب می دانند باشند، اما آنان نیز نباید آسیب ببینند. به هر حال وقتی در جامعه ای که عموم مردم در مراسم مختلف و راهپیمایی ها و بخش های مختلف نظام حضور دارند، قانون نویسی در چنین جامعه ای باید طوری باشد که به فرزندان و دختران مردم آسیبی وارد نشود.

  باید متناسب با بخش های مختلف جامعه برنامه ریزی کرد

  دلخوش در ادامه یادآور شد: بخشی از جامعه نیز کسانی هستند که لختی های جامعه نامیده می شوند و می خواهند لخت بگردند و یا با نظام سر عناد دارند که حسابشان از عموم مردم جداست و برای همه این بخش ها باید فکری اندیشیده شود که بخشی از جامعه ما دچار آسیب نشود و این تیغ دولبه برای مردم مشکلی ایجاد نکند.

  وی با بیان اینکه با توجه به دلایل فوق لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون قضائی مجلس در حال رسیدگی است، گفت: کمیته مشترکی در این رابطه تشکیل نشده و کمیسیون قضائی آن را بررسی می کند و حال پیش می رویم و اگر لازم شد کمیته مشترک نیز تشکیل خواهیم داد. قطعاً همانطور که مردم عزیزمان تا به امروز پای حاکمیت و نظام بوده اند، باید از نظرات بخش های جامعه استفاده شود. همچنین باید از نظرات کسانی که در دانشگاه ها هستند، از خانم هایی که در مدارس و آموزش و پرورش فعالند و کسانی که در مجامع مختلف همکاری دارند استفاده شود.

  گزینه های نهایی برای ریاست ودادستانی دیوان محاسبات انتخاب شدند 2 بیشتر بخوانید: گزینه های نهایی برای ریاست ودادستانی دیوان محاسبات انتخاب شدند

  سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با تأکید بر اینکه قانونگذار باید قانون را طوری بنویسد که کسی در جامعه آسیب بی جهت نبیند، گفت: به این دلیل کار باید پخته شود، چراکه کار آسانی نیست و باید از نظرات مجامع علمی، فرهنگی و فرهیخته جامعه استفاده شود. مردم ما در مقاطع مختلف صاحب نظر هستند و باید کاری کنیم که حرمت همه مردم حفظ شود و بر این اساس ما لایحه عفاف و حجاب را در کمیسیون قضائی رسیدگی می کنیم.

  مواد مختلفی از لایحه عفاف و حجاب نقص دارد

  دلخوش با بیان اینکه لایحه عفاف و حجاب کامل نیست، عنوان کرد: در لایحه آمده که فقط جریمه کنیم و مطرح نشده که این جریمه چه اثری دارد و همچنین مواد مختلفی مانند ۷، ۸ و… نقص هایی دارند که باید برطرف شود. به نظرم باید کاری انجام دهیم، چراکه کشوری هستیم که نظام ما بر پایه عدالت و مردم سالاری دینی حاکم است، به هر حال قانونگذار باید به گونه ای قانون بنویسد که مردم در بخش های مختلف دچار آسیب نشوند.

  وی در عین حال خاطرنشان کرد: نوع آموزش هایی که باید داده شود نیز از موضوعات مهم است. همچنین باید بررسی شود که اگر بعد از انقلاب کوتاهی صورت گرفته به چه دلیل بوده، چراکه ۳۲ دستگاه دولتی و حاکمیتی بودجه گرفته اند که متأسفانه نتوانسته اند با مردم، فرزندان و دخترخانم های جامعه به لحاظ فرهنگی کار کنند که این موارد باید مورد توجه قرار گیرد.

  نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: الان در آموزش و پرورش باید اول مکان آموزش مردم کامل دیده شود، چراکه از بودجه ها در بخش رسیدگی به مسأله فرهنگ مردم درست استفاده نکردند. اولین اصلاحات را نیز باید خود دستگاه های اجرایی که در بخش فرهنگ عمومی کار می کنند انجام دهند و باید متنبه شده و جایگاه خود را بدانند. همچنین باید سوال شود که بودجه های کشور را در چه مسیرهایی هزینه کردند و آیا وظیفه شان را درست انجام داده اند یا نه.

  کمیسیون قضائی با آغوش باز از نظرات تمامی صاحب نظران استفاده می کند

  دلخوش با اشاره به اینکه آنچه که رهبری می فرمایند باید با تدبیر انجام شود، بیان کرد: قطعاً کمیسیون قضائی با پختگی کامل وارد موضوع خواهد شد و از نظرات صاحب نظران در همه بخش ها استفاده خواهیم کرد.

  وی در پایان گفت: الان نیز اگر کسی از مردم در بخش های مختلف پیشنهادی دارد، مجلس این آمادگی را دارد که با آغوش باز این پیشنهادها را بپذیرد، چراکه ما کل جامعه ایرانی را جامعه ای می دانیم که جمهوری اسلامی را پایدار نگه داشته اند و نباید طوری عمل کنیم که خدای نکرده گروه یا بخشی از جامعه آسیب نادرستی ببیند.

  منبع: ایسنا

  انتهای پیام

  لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=5576

  ارسال دیدگاه

  نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

  نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری علامتگذاری شده اند *

  نظر شما دریافت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.

 • تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است. | پایگاه تحلیلی خبری صبح مجلس