• امروز : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 24 June - 2024

تعهدات وزارت ارتباطات محقق نشده است/ مردم از زیرساخت های ارتباطی ناراضی هستند/ شرکت مخابرات در ارائه خدمات به مردم دچار چالش اساسی است

  • کد خبر : 7537
  • سه شنبه 27 تیر 1402 - 9:50
تعهدات وزارت ارتباطات محقق نشده است/ مردم از زیرساخت های ارتباطی ناراضی هستند/ شرکت مخابرات در ارائه خدمات به مردم دچار چالش اساسی است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر عدم تحقق تعهدات وزارت ارتباطات در ۲ سال گذشته گفت: مردم از زیرساخت های ارتباطی ناراضی هستند و شرکت مخابرات در ارائه خدمات به مردم دچار چالش اساسی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۷ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به سوال خود از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نکته اصلی بنده بر تکالیف وزارتخانه ای است که در حوزه های مختلف ماموریت دارد. وزیر در روز رأی اعتماد برنامه ای ارائه کرد که برنامه شما را امروز در صحن آورده ام تا نمایندگان بدانند در برنامه چه چیزهایی گفته اید و ارزیابی کنیم تا امروز چه اقداماتی صورت گرفته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یازدهم ادامه داد: در کمیسیون اقتصادی به دلیل اهمیت موضوعات مربوط به اقتصاد دیجیتال در کشور که یکی از ظرفیت های مهم نظام اقتصادی کشور در دنیا محسوب می شود، در دنیا از این ظرفیت برای رشد نرخ اقتصادی استفاده می کنند. از این رو سوالاتی مطرح کردیم، شما گفتید باید در این زمینه برنامه و اقداماتی داشته باشیم. در این زمینه برنامه ای در کمیسیون ها و صحن ارائه کردید تا تکمیل زیرساخت ها رقم بخورد.

وی با تاکید بر اینکه برای تحقق برنامه ها بازه زمانی یک ساله در نظر گرفتید، بیان کرد: دو سال از عمر دولت سیزدهم می گذرد، اما عملکرد شما در شاخص های مرتبط با ماموریت های شما به کمترین میزان به نسبت رشدی که باید انجام می شده است، بود. نبود سند ملی و نقشه راه توسعه اقتصاد دیجیتال، عدم التزام به اپراتورها، بانک ها و شرکت ها نسبت به اجرای قانون استفاده حداکثری از توان داخلی، نبود سند اولویت های صادراتی دانش بنیان، ضعف کیفی زیرساخت های ارتباطی برای ورود به عصر تحول دیجیتال در سه شاخص تاخیر پایین، اتصال انبوه و پهنای باند؛ این موارد مطالب خود وزیر است.

پورابراهیمی اظهار داشت: در حال حاضر درخصوص وضعیت عمومی کشور باید گفت مردم رضایتی از شاخص های ارتباطی ندارند. شاخص های اینترنت روستایی وضعیت مطلوبی ندارد. تلفن ثابت نیز مورد اعتراض اکثر نمایندگان است. نمایندگان تاکید دارند تلفن ثابت در مناطق حوزه انتخابیه آنها مشکل دارد. سوال این است که شما تعهد کردید ظرف یک سال شاخص ها را بهبود ببخشید، چگونه می توانیم آثار آن را در حوزه میدانی ببینیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در دوران کرونا باید از ظرفیت های ارتباطی بیشتر استفاده می کردیم، اما شاهد بودیم در حوزه آموزش چالش اصلی در مناطق مختلف به خصوص در مناطق حوزه انتخابیه بنده وضعیت اسفباری داشته ایم. بسیاری از کلاس های درسی به دلیل عدم تقویت زیرساخت ها تشکیل نشد.

پورابراهیمی ادامه داد: شاخص های حوزه وزارت ارتباطات فقط مسائل جاری کشور نیست، بلکه مسائل اقتصادی، علمی، آموزشی، مسائل متعدد کشور است. در مجلس گلایه داریم، چرا که این شاخص ها مطلوب نیست، ۲ سال از عمر دولت می گذرد، اما شاخص ها عملیاتی نشده است. شاخص هایی که خود وزیر در روز رأی اعتماد مطرح کرده است. توضیح دهید به چه دلیل شاهد چنین وضعیتی هستیم. مردم از وضعیت ارتباطی نارضایتی دارند و کمتر روستا و منطقه ای می بینیم که از وضعیت ارتباطی راضی باشند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم مطرح کرد: اگر محدودیت هایی در داخل ساختار وزارتخانه دارید، بفرمایید. اگر محدودیت هایی در ساختار دولت داریم، مطرح کنید. هر توضیحی که لازم است ارائه کنید تا اگر لازم است مجلس اقدامی داشته باشد. این وضعیت زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست. امروز شاخص های ما در حوزه های مختلف ارتباطی نشان دهنده این است که سرعت پهنا و کندی ارتباطات در شاخص های مرتبط با حوزه ارتباطی بدترین وضعیت را در دنیا دارد. این فضا در همه کشور حاکم است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم تصریح کرد: وزیر ارتباطات باید امکان سرمایه گذاری برای به روز رسانی و توسعه تجهیزات و فعالیت های ارتباطی را فراهم کند، چالش اساسی در این حوزه کماکان به قوت خود باقی است. آقای وزیر برای این تصمیم چه اقدامی انجام شده است؟ وزارتخانه می خواهد چه اقدامی داشته باشد؟ در بحث تلفن ثابت چه اقداماتی صورت گرفته است؟ استان کرمان ۳۰ درصد از میانگین متوسط کشور پایین تر بوده است، استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز با همین وضعیت بوده است.

بیشتر بخوانید: تغییر یکی از دبیران هیات رئیسه مجلس

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یازدهم توضیح داد: در شهرستان راور تلفن ثابت با مشکل اساسی روبرو است و امکان توسعه آن وجود ندارد. در روستایی نزدیک شهر کرمان که جمعیت ۲۰ هزار نفری دارد، مردم به شدت اعلام نارضایتی می کنند.

وی تاکید کرد: صحبت های من نافی زحمات مجموعه وزارت ارتباطات در سطح ملی و استانی نیست، اما آن چیزی که شما تعهد کرده اید، اتفاق نیفتاده است. قبول داریم که در طول یک سال و نیم گذشته اتفاقات خوبی رقم خورده است. آنها را منکر نمی شویم، اما صحبت بنده این است که امروز دنیا در حال تحول و ایجاد زیرساخت های قدرتمندی در حوزه ارتباطی است، برای اینکه بتوانیم با دنیا رقابت کنیم، باید اقدامات جدی انجام دهیم.

پورابراهیمی افزود: وضعیت شرکت مخابرات اسفبار است، این شرکت هم در ارائه خدمات به مردم دچار چالش است و هم در حوزه مسائل پرسنلی و اداری و به ویژه بازنشستگان شرکت مخابرات با چالش اساسی روبرو است. وضعیت اجرای قانون ایثارگران در مجموعه های وزارتخانه ارتباطات نامشخص است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: فارغ از مالکیت و مدیریت شرکت مخابرات، تصمیم بگیرید دو موضوع در این شرکت رفع شود. اگر تعرفه ها نیاز به بازنگری دارد، اقدام شود، چرا در این زمینه تصمیم نمی گیرید؟ اگر در ارائه خدمات به مردم در حوزه ماموریت های همراه اول و شرکت مخابرات در استان ها و مناطق مختلف کشور نیازمند تغییرات هستید تا خدمات بهتری ارائه کنید، اتخاذ تصمیم کنید. این وضعیت در دولت های سابق بوده است.

وی افزود: اکنون که دولت انقلابی و مجلس انقلابی روی کار هستند، بررسی کنید اشکالات کجا قرار دارد تا وضعیت شرکت مخابرات بهبود یابد. کارکنان شرکت مخابرات و بازنشستگان آن به چه کسی پناه ببرند و مشکلات خود را حل کنند؟ دو هفته پیش برای حل شرکت مخابرات در کمیسیون اقتصادی جلسه ای برگزار کردیم تا بررسی کنیم چه کمکی می توانیم داشته باشیم. جاده ما با شما و اپراتورها یکطرفه نیست که فقط بگوییم از شما خدمت بخواهیم بدون آنکه منابع مرتبط با این حوزه و کمک ها در این بخش ارائه کنیم. ما در کنار شما هستیم، اما این موارد نیازمند اتخاذ تصمیم از سوی وزارتخانه و عملیاتی شدن آنهاست.

پورابراهیمی گفت: در حوزه اخلال و پهنای باند شرایط مطلوبی نداریم، بخش زیادی از کسب و کارها دچار مشکل هستند. اقتصاد کشور می تواند با احیای اقتصاد دیجیتال متحول شود. این واقعیت میدانی است که بارها مطرح شده و به آن اذعان داریم. انتظار ما از وزیر این است که مشخصاً برنامه هایی که عملکرد وزارتخانه را جبران می کند، مطرح کند و قول دهد که کارهایی را انجام می دهید. در صحن تعهدات خود را مشخص کنید، ما از شما دیگر نمی پذیریم که بگویید شاخص ها تغییر کرده است. اقدامات و برنامه های خود را برای جبران کوتاهی های اخیر مشخص کنید./

پایان پیام

لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=7537

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.