• امروز : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 14 April - 2024

تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان شهرک های صنعتی تصویب نشد

  • کد خبر : 749
  • سه شنبه 24 آبان 1401 - 15:10
تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان شهرک های صنعتی تصویب نشد

نمایندگان مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران موافقت نکردند.

به گزارش خبرنگار مجلس فوری، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۴ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، با اجرای این تحقیق و تفحص با ۹۷ رأی موافق، ۷۹ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.
روح اله عباس پور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به محورهای تحقیق و تفحص، گفت: برنامه جامع و استراتژیک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، برنامه آمایش سرزمینی در خصوص احداث شهرکهای صنعتی در سطح کشور، وضعیت و ساختار نیروی انسانی سازمان و شرکتهای صنعتی تابعه در استانها، تعداد و نحوه جذب و بکارگیری نیروی انسانی در سازمان و شرکت های صنعتی تابعه در استانها تحت عناوین مختلف، نحوه عزل و نصب مدیران سازمان و شرکت های صنعتی تابعه در استانها، پرونده های تشکیل شده برای رسیدگی به تخلفات مدیران و کارکنان سازمان و شرکتهای صنعتی تابعه در سطح کشور توسط مراجع نظارتی و قضایی، وضعیت منابع و مصارف و بودجه مصوب در سازمان و شرکتهای صنعتی تابعه در استانها، نحوه قیمت گذاری اراضی در شهرکهای صنعتی در سطح کشور و مقایسه آن با قیمت تمام شده اراضی مذکور از جمله محورهای این تحقیق و تفحص است.
نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سایر دلایل متقاضیان برای کلید زدن این تحقیق و تفحص، گفت: نحوه اعطای تخفیف در قیمت اراضی واگذاری در شهرکهای صنعتی در سطح کشور، اقدامات انجام شده در سازمان ودر شهرکهای صنعتی استانها در زمینه توسعه و حمایت از صنایع کوچک و SME ها، بررسی و مشخص کردن آمار د قیق  واحدهای تعطیل، نیمه تعطیل و میزان فعالیت سایر واحدهای تولیدی مستقردر شهرک های صنعتی کشور، بررسی علل تعطیلی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی کشور، بررسی راهکارها و چگونگی فعال سازی واحدهای تولیدی مذکور، بررسی عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران طی چند سال گذشته جهت رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی از جمله دلایل متقاضیان بود.
وی همچنین برنامه آمایش سرزمینی در خصوص احداث شهرکهای صنعتی در سطح کشور را از دیگر محورهای تحقیق و تفحص برشمرد و عنوان کرد: وضعیت و ساختار نیروی انسانی سازمان و شهرک های صنعتی تابعه در استانها، تعداد و نحوه جذب و بکارگیری نیروی انسانی در سامان و شرکت های صنعتی تابعه در استانها تحت عناوین مختلف، نحوه عزل و نصب مدیران سازمان و شرکت های صنعتی تابعه در استانها، پرونده های تشکیل شده برای رسیدگی به تخلفات مدیران و کارکنان سازمان و شرکت های صنعتی تابعه در سطح کشور توسط مراجع نظارتی و قضایی، وضعیت منابع و مصارف و بودجه مصوب در سازمان و شرکتهای صنعتی تابعه در استانها نیز از موارد مهم ذکر شده بود.
عباس پور ادامه داد: نحوه قیمت گذاری اراضی در شهرک های صنعتی در سطح کشور و مقایسه آن با قیمت تمام شده اراضی مذکور، نحوه اعطای تخفیف در قیمت اراضی واگذاری در شهرکهای صنعتی در سطح کشور، اقدامات انجام شده در سازمان و در شهرکهای صنعتی استانها در زمینه توسعه و حمایت از صنایع کوچک و SME ها نیز از دیگر دلایل نمایندگان برای درخواست این تحقیق و تفحص بود.
کیوان مرادیان کوچکسرائی با اشاره به گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: رهبر انقلاب سال گذشته در دیدار با کارگران تأکید کردند کسانی که کارخانه‌ها را تعطیل می‌کنند دچار کار باطل و حرام می‌شوند لذا این موضوع خیانت به مردم محسوب می‌شود.
نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این تحقیق و تفحص مربوط به دولت گذشته بود و ارتباطی با دولت فعلی ندارد اما باید تأکید کرد وضعیت و روند شتاب و فعالیت‌ها در این حوزه کند است.
نماینده متقاضی تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: زمین‌خواری در شهرک صنعتی بهشهر رخ داده است و این در حالی است که برای تهیه هزار متر زمین در آنجا دچار مشکل هستیم و نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان جایی برای فعالیت ندارند.
وی ادامه داد: ۱۲ هکتار زمین در دست افرادی است که سوداگری می‌کنند و از طریق آن وام می‌گیرند بدون اینکه اشتغالی ایجاد کرده و اقدام به تولید کنند بنابراین ما مصمم برخورد با مفسدان هستیم، یک سال و نیم است که این موضوع را پیگیری می‌کنیم و طی این سال‌ها چند سوله در اطراف این زمین احداث شده و اتفاقی نیفتاده است.
مرادیان تصریح کرد: پروانه اشتغال مربوط به شهرک صنعتی بهشهر برای ۱۲ هزار نفر است اما اکنون فقط ۵ هزار نفر فعال هستند که رقمی کمتر از ۴۳ درصد می شود لذا سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی باید موانع را برطرف کند و برای رفع مشکلات بر سر راه تولید، ارائه راهکار داشته باشد؛ همچنین این سازمان باید برای واحدهای راکد نیز اقدام کرده و آنها را تعیین تکلیف کند.
در تامین زیرساخت های شهرک های صنعتی شاهد عقب ماندگی شدید هستیم
علی اکبر کریمی یکی از متقاضیان تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک گفت: از دلایل تقاضا برای تفحص می توان به این اشاره کرد که شرکت های شهرک های صنعتی در کشور رسالت آماده کردن حضور سرمایه گذاران و تولیدکنندگان را دارند، در حال حاضر ۷۱ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در کشور که بالغ بر ۶۰ درصد می شود، در شهرک های صنعتی مستقر هستند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس یازدهم ادامه داد: همچنین تقویت شهرک های صنعتی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ایجاد مشکلات برای تولیدکنندگان جلوگیری می کند. ۸۴۷ شهرک صنعتی در ۶۵ هزار هکتار اراضی کشور وجود دارد که تاکنون ۴۶ هزار هکتار بهره برداری شده و ۱۹ هزار هکتار باقی مانده که سهم هر استان بالغ بر ۶۰۰ هکتار و در واقع سهم قابل توجهی نخواهد بود، از این رو شاهد شرایط پایدار در اراضی صنعتی برای سرمایه گذاری نیستیم.
وی گفت: در تامین زیرساخت ها با کمبود ۱۳ هزار و ۷۸۰ لیتر آب و ۸ هزار و ۳۲۰ مگاوات برق مواجهیم که حاکی از عقب افتادگی ما در حوزه زیرساخت ها است، از مجموع ۹۹ هزار قرارداد برای واگذاری اراضی شهرک صنعتی، ۴۹ هزار و ۵۰۰ قرارداد منجر به کار و تکمیل شده و ۵۰ درصد از اراضی واگذار و ۳۳ هزار و ۸۵۰ قرارگاه منجر به اخذ پروانه بهره برداری شده است، اما در هزاران مورد از شهرک های صنعتی شاهد سوله های نیمه کاره و خالی از تولید هستیم که منجر به رانت و عدم نتیجه گیری مطلوب می شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه دولت منافع طبیعی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، گفت: با این حال قیمت تمام شده واحدهای تولیدی در طول یک سال بارها افزایش پیدا می کنند که این برخلاف رسالت ما در این حوزه است و سرمایه گذار در ابتدای امر باید میلیاردها تومان پول زمین دهد که فرسودگی توان تولید را به دنبال دارد. متاسفانه شهرک های صنعیت به جای ارائه خدمات تولیدی به بنگاه املاک داری تبدیل شده است که باید با نظارت بر آن به مسیر اصلی بازگردیم.
انتهای پیام

لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=749

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x