×

اگر پالایشگاه‌ها واگذار نمی‌شدند اکنون کسری بودجه نداشتیم

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: سود خالص پالایشگاه های خصولتی امسال بالغ بر ۳۰۰ همت شد که اگر اینها شتاب زده واگذار نمیشد اکنون این پول در خزانه دولت بود و کسری بودجه نیز نداشتیم.

 • صحن مجلس
 • نویسنده:
 • 11 بهمن 1401
 • 55 بازدید
 • 0
 • اگر پالایشگاه‌ها واگذار نمی‌شدند اکنون کسری بودجه نداشتیم

  به گزارش خبرنگار مجلس فوری، روح اله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۱ بهمن ماه) و در نطق میان دستور خود، گفت: روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار با فعالان بخش خصوصی فرمودند” من شهادت می دهم دولت در حال کار و تلاش است اما مراقب جهت گیری ها باشند”.

  وی اظهار کرد: مسئله و انتقاد ما به دولت از منظر همین جهت گیری ها است؛ عقب افتادگی ها و درماندگی های اقتصادی امروز ما دقیقا بخاطر سال ها جهت گیری سیاست سازان و مدیران بوده وگرنه چه کسی است که نداند ظرفیت ها و منابع و فرصت های اقتصادی در ایران برای رشد شتابان و میان بر زدن در پیشرفت چقدر فراهم است.

  نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس خطاب به رییس جمهور، ادامه داد: اولا مسائل اقتصادی پیش روی دولت شما از جمله تورم، کسری بودجه و کاهش درآمدهای دولت از قبل انتخبات ۱۴۰۰ معلوم و مکشوف بود و نمی توان قبول کرد غافل گیر شده باشد. ثانیا این که شما به مدد انباشت گفتمانی حلقه های گام دومی که بیش از ۱۰ سال تحقق اقتصاد مقاومتی را از دولت ها مطالبه می کردند و پاسخ نمی گرفتند و به امید تحقق آن برای شما رای ساختند به میدان آمدید؛ حال چه شده که نسخه های اصلی دولت شما پی در پی در مسیر تداوم اقتصاد سرمایه فروش و تورم زا گام بر می دارد. نکند تیغ جراحی های اقتصادی نه دست خودتان، بلکه دست همان تیم فراقوه ای حاکم  بر نسخه های اقتصادی این ۳۰ سال باقی مانده باشد!.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: جراحی یارانه ها که در واقع اعوجاج در هزینه های ضروری دولت بود، حاصلش کاهش مصرف واقعی و ثبیت تورم در کانال ۴۰ درصدی شد. حال جراحی در دارایی های دولت را در دستور قرار داده اید. آن هم با قاعده ای تعجب برانگیز و خلق عادت و خارج از جایگاه مجلس.

  عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در اصل کارآمدسازی دارایی های راکد دولت و زنده کردن ثروت ملی به نفع مدیریت کشور و گسترش رفاه مردم حرفی نیست اما چرا اینگونه شتاب زده و بی قید و بند و بدون راهبرد؟. آیا نسخه تکراری و فرسوده فروش بیت المال در این سال ها به تباهی نرفته است؟. آیا چوب حراج به شرکت های دولتی به اسم خصوصی سازی در این ۱۵ سال موفق بود که حال فروش اموال را در ادامه آن دنبال می کنید.

  ایزدخواه گفت: سود خالص پالایشگاه های خصولتی امسال بالغ بر ۳۰۰ همت شد که اگر اینها شتاب زده واگذار نمیشد اکنون این پول در خزانه دولت بود و کسری بودجه نیز نداشتیم. استفاده از اهرم اذن رهبری در پاسخ به منتقدان این جهت گیری ها ما را ساکت نخواهد کرد؛ چه اینکه کلیت برجام هم اذن رهبری داشت و طرح تعدیل و تثبیت هم از طرف رهبری حمایت شد. صحبت از این است چرا هیچگاه میدان به جهت گیری های اقتصاد انقلابی که مورد تصریح رهبری است داده نمی شود!. چرا احیای اقتصاد تعاون و به میدان آمدن لشگر صدهزارتایی تعاونی ها دردستور دولت قرار نمی گیرد؟.

  کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌شود اداره کرد 2 بیشتر بخوانید: کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌شود اداره کرد

  نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چرا وقتی صحبت از تعاون می کنیم، می گویند تعاونی در ایران شکست خورده است. آیا خصوصی سازی یا در واقع خصوصی خواری در ایران شکست نخورد؟ چرا وقتی صحبت از مردمی سازی اقتصاد و انبوه روش های بومی و درون‌زای آن می کنیم می گویند حرف کلی نزنید. آیا دستور به آزادباش کامل یک تیم چند نفره مصون از قاعده گذاری مجلس و پیگیری قضایی مبهم، کلی و شبه‌ناک نیست. جهت گیری صریح رهبری در قائله خصوصی سازی به میدان آمدن سرمایه مردم و مدیریت مردم بود، انجام شد؟.

  وی ادامه داد: جهت گیری شجاعانه رهبری درباره نظام مفلوک بانکی آن بود که فرمودند “بانک ها غلط می کنند بنگاه داری کنند”، اهتمام شد؟. اصلا حضرات سران چرا اذن رهبری را در ملی کردن بانک های خصوصی که موتور تورم شده اند اخذ نمی کنید؟. چرا اذن رهبری را در آزادسازی زمین های احتکار شده دولت به نفع نهضت مسکن و آزادسازی مراتع به نفع عشایر و آزادسازی گلوگاه های مافیایی اقتصاد به نفع دانش بنیان ها و آزادسازی بازارچه ها به نفع مرزنشینان و آزادسازی گمرکات به نفع تجار کوچک و چندین آزادسازی دیگر به نفع مردمی کردن اقتصاد اخذ نمی کنید؟.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: بنده از این جایگاه قانونی اعتراض و سوال خود را از رییس جمهور و رییس مجلس در ماجرای مولدسازی دارایی ها اعلام کرده و هشدار می دهم نگذارید عده ای در حاکمیت و با اختیارات خودخوانده و بالا اقتصاد هاشمیسم را اینبار به دست شما تداوم بدهند.

  انتهای پیام

  لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=2977

  ارسال دیدگاه

  نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

  نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری علامتگذاری شده اند *

  نظر شما دریافت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.

 • تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است. | پایگاه تحلیلی خبری صبح مجلس