×

انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی به شناسایی شرکتهای زیان ده کمک می کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی گامی مهم در جهت شفافیت است.

 • 10 تیر 1402
 • 0
 • انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی به شناسایی شرکتهای زیان ده کمک می کند

  به گزارش مجلس فوری، شهباز حسن پور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت شفافیت در عملکرد شرکت‌های دولتی گفت: بر اساس مصوبه مجلس، دولت مکلف است که اطلاعات خود و شرکت‌ها و موسسات تابعه و وابسته، نظیر اطلاعات پایه، اطلاعات نیروی انسانی و مدیران، بودجه و صورت‌های مالی و گزارش‌های عملکردی را در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی به روز رسانی و اطلاع رسانی کند.

  وی با اشاره به مزایای این امر تاکید کرد: یکی از ضروریات اساسی در بخش اقتصاد هر کشور شفافیت عملکرد شرکت‌های دولتی است و نمی‌توان به سادگی از آن عبور کرد.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: شرکت‌های دولتی بخش بزرگی از اقتصاد کشور را شکل می دهند اما در یک حالت نامشخص و غیر شفاف عمل می‌کنند که نحوه فعالیت آنها برای همگان روشن نیست، لذا این شرایط بستر را برای فساد، رانت، فرار مالیاتی و مسائل دیگر فراهم کرده است که باید جلوی آنها گرفته شود.

  حسن پور با بیان اینکه با شفافیت در دارایی‌ها و اموال شرکت‌های دولتی، زمینه برای نظارت بر نحوه استفاده از این دارایی ها فراهم می‌گردد، تاکید کرد: شفافیت در عملکرد شرکت‌های دولتی باعث می شود تا رانت و فساد از بین رفته و همه چیز تحت نظارت و کنترل و دید همگان قرار گیرد.

  حسن پور با بیان اینکه شفافیت در عملکرد شرکت‌های دولتی باعث شناخت شرکت‌های زیان ده خواهد شد، ادامه داد: به واقع این گونه شرکت‌ها باید تعیین تکلیف شوند که ادغام یا تعطیلی از اقدامات اساسی و بعد از آن خواهد بود.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم شرکت های دولتی از بودجه حدود ۶۰ درصد است، بیان کرد: در آمدزایی بالا یکی از عوامل بالا بودن سهم شرکت‌های دولتی از بودجه کل کشور است. این در حالیست که این شرکت‌ها از درآمد خود ارتزاق می‌کنند و درآمدهای آنها در بودجه عمومی کشور نیز لحاظ می‌شود.

  گزینه های نهایی برای ریاست ودادستانی دیوان محاسبات انتخاب شدند 2 بیشتر بخوانید: گزینه های نهایی برای ریاست ودادستانی دیوان محاسبات انتخاب شدند

  وی با اشاره به انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و تاثیر آن در اقتصاد کشور بیان کرد: انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی گامی مهم در جهت شفافیت است.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وعده شفافیت صورت‌های مالی بیش از یک هزار شرکت در سال گذشته مطرح شد ادامه داد: همچنین در نخستین روزهای سال جاری این وعده به طور کامل محقق شد و حالا صورت‌های مالی ۱۱۲۴ شرکت دولتی به صورت شفاف و در سامانه کدال در دسترس عموم قرار دارد.

  حسن پور بیگلری تاکید کرد: انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی باعث توسعه و پیشرفت این شرکت‌ها، به ویژه شرکت‌های سودده خواهد شد. همچنین این رویکرد باعث می‌شود تا شرکت‌های دولتی زیان‌ده که بخش عظیمی از بودجه دولت را می بلعند شناسایی و در جهت اصلاح رویه و جمع‌آوری آنها اقدام شود.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی باعث ایجاد کارآمدی در عملکرد مدیران این مجموعه‌ها خواهد شد. لذا وقتی این شفافیت ایجاد شود مردم از عملکرد مدیران خودشان مطلع و طبیعتاً مدیران تلاش خواهند کرد تا فعالیت خود را بهتر و با کیفیت‌تر ارائه دهند. همچنین انتشار این صورت‌های مالی باعث می‌شود تا مشخص شود خدمات شرکت‌های دولتی با چه قیمتی به دست مردم می‌رسد.

  انتهای پیام

  لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=6441

  ارسال دیدگاه

  نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

  نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری علامتگذاری شده اند *

  نظر شما دریافت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.

 • تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است. | پایگاه تحلیلی خبری صبح مجلس