×

احتمال افزایش تعداد نمایندگان مجلس

محمدصالح جوکار نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی درباره طرح افزایش تعداد نمایندگان و اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه، گفت: این طرح در مجلس یازدهم مطرح شد و نمایندگان با آن مخالفت کردند اما با توجه به اهمیت موضوع طرح مذکور را مجدد در مجلس دوازدهم مطرح خواهیم کرد.

 • خبر مهم صفحهٔ اصلی, یزد
 • نویسنده:
 • 19 خرداد 1403
 • 69 بازدید
 • 0
 • احتمال افزایش تعداد نمایندگان مجلس

  به گزارش صبح مجلس؛ محمدصالح جوکار نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی درباره طرح افزایش تعداد نمایندگان و اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه، گفت: این طرح در مجلس یازدهم مطرح شد و نمایندگان با آن مخالفت کردند اما با توجه به اهمیت موضوع طرح مذکور را مجدد در مجلس دوازدهم مطرح خواهیم کرد.

  وی افزود: طبق قانون اساسی و بر اساس شاخص‌هایی مانند جمعیت، محرومیت منطقه و وسعت جغرافیایی باید ۴۰ نماینده به تعداد نمایندگان فعلی افزوده شود و تعداد نمایندگان به ۳۳۰ نفر برسد لذا ضرورت افزایش تعداد نمایندگان و اصلاح حوزه‌های انتخابیه وجود دارد و لازم است این کار انجام شود.

  نماینده یزد در مجلس با تاکید بر اینکه ما در مجلس دوازدهم قطعا موضوع افزایش تعداد نمایندگان را به گونه‌ای دیگر دنبال خواهیم کرد، گفت: اگر دولت بعدی در این باره لایحه دهد خیلی خوب است و ما استقبال می‌کنیم اما اگر این اتفاق نیفتد مجلس از طریق طح این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

  جوکار درباره این مدل اضافه کرد: برای اینکه ایرادی در این باره و همچنین مسئله داشتن بار مالی مطرح نشود ما طرحی را تدوین و کلیات موضوع افزایش تعداد نمایندگان و اصلاح حوزه‌های انتخابیه را تایید و بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی دولت را مکلف به انجام این کار می‌کنیم و پس از آن ۶ ماه به دولت فرصت می‌دهیم تا در ادامه نظر خود را درباره جزئیات اصلاح حوزه‌های انتخابیه و افزایش ۴۰ نماینده در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه دهد تا در نهایت در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس کارهای کارشناسی در این مورد انجام و به تصویب برسد؛ سپس این موضوع به جلسه علنی ارائه می‌شود تا فرایند تبدیل شدن به قانون را طی کند.

  توصیهٔ رهبری به تعامل سازنده مجلس با دولت جدید 2 بیشتر بخوانید: توصیهٔ رهبری به تعامل سازنده مجلس با دولت جدید

  بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر ۱۰ سال یکبار با در نظر گرفتن عوامل انسانی، جغرافیایی، سیاسی، حداکثر بیست نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می تواند اضافه شود. با توجه به اینکه بیست سال از آخرین افزایش تعداد نمایندگان مردم در مجلس می گذرد لذا این افزایش می‌تواند به عدد ۴۰ نفر برسد.

  لازم به ذکر است؛ طبق طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی که در مجلس یازدهم تدوین شده بود، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ نفر به ۳۳۰ نفر و تعداد حوزه های انتخابیه از دویست و هشت حوزه به دویست و بیست و یک حوزه افزایش می‌یافت./ پایان پیام

   

  لینک کوتاه (کلیک کنید): https://sobhemajles.ir/?p=15206

  ارسال دیدگاه

  نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

  نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری علامتگذاری شده اند *

  نظر شما دریافت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.

 • تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ است. | پایگاه تحلیلی خبری صبح مجلس